
Дана 13. марта 2025. године делегација удружења „Ветерани војнообавештајне службе Србије“ посетила је Војногеографски институт „ГЕНЕРАЛ СТЕВАН БОШКОВИЋ“ (ВГИ).

Војногеографски институт је једна од најстаријих установа наше војске. Основан је 5. фебруара 1876. године, као Друго (Географско) одељење Главног ђенералштаба Српске Војске. Одељење је 1920. године прерасло у Географски институт (1923. у Војногеографски институт) – прву војну установу која је понела назив „институт“.
Прва карта која је настала као резултат рада установе је Карта Слива Јужне Мораве у размеру 1:300.000 која је публикована 1881. године.
У Краљевини Србији је извршио топографски премер државе у размеру 1:50.000, на основу којег је израђено 95 листова Ђенералштабне карте размера 1:75.000, прве карте Србије настале премером земљишта. Ова карта је остала у војној и државној употреби неколико деценија и послужила као основни картографски извор свим картама Краљевине Србије ситније размере. Такође, у овом су периоду развијене основне геодетске мреже (тригонометријска триангулација I, II и III реда и прецизни нивелман), извршена астрономска мерења у циљу одређивања облика геоида, итд.
У периоду балканских и I светског рата, ВГИ је дао велики допринос Српској војсци и савезницима, израдом и штампањем карата југоисточне Европе, у разним размерима. Картографски радови су вршени на целом путу одступања Српске војске, затим на Крфу, а потом и у Солуну.
Након II светског рата, ВГИ је наставио и завршио рад на основним геодетским мрежама. Извршио је топографски и фотограметријски премер Југославије у размеру 1:25 000 и на основу њега израдио топографске, прегледнотопографске и географске карте у размерима: 1:25.000, 1:50.000, 1:100.000, 1:200.000, 1:300.000, 1:500.000, 1:750.000 и 1:1.000.000, као и велики број тематских карата, за војне, привредне, школске, научне и друге потребе. Упоредо са радом на овим капиталним, дугорочним пројектима, ВГИ је извршавао и извршава и друге бројне и разноврсне задатке – геомагнетски премер војних аеродрома, обележавање државних граничних линија, метролошко обезбеђење за велике дужине и углове, итд. – као и бројне захтеве команди, јединица и установа у вези са геотопографским обезбеђењем.

Од оснивања до данас институт није мењао своју основну делатност – сво време се бавио израдом карата за војне потребе. У својој дугој историји Војногеографски институт је имао веома важну улогу у развоју српске геодезије, картографије и фотограметрије. Реализовао је низ пројеката од државног значаја, као што је пројектовање и успостављање прве државне тригонометријске, нивелманске, гравиметријске и GPS мреже. Један од најзначајнијих задатака института је први систематски топографски премер целокупне државне територије на основу којег су израђене бројне топографске карте.
Делегацију ВВОСС од 9 чланова дочекао је заменик директора ВГИ пуковник др Радоје Банковић. Након уводне речи и добродошлице, кратко је упознао нашу делегацију са најважнијим историјским подацима од формирања института па до данас, а потом и са радом, местом, улогом и задацима ВГИ у оквиру систему одбране. С обзиром на делатности којима се бави ВГИ, те да их је немогуће у једном обиласку презентовати, предложио је да се у овој години организује још тематских посета наше делегације, кроз које ћемо се детаљније упознати са свим организацијским целинама и процесима који се одвијају у институту.
Након тога нашој делегацији је приказан филм „Војногеографски институт кроз три века“.

По завршеној пројекцији филма организован је обилазак спомен собе института, у којој је пуковник др Саша Бакрач упознао нашу делегацију са пионирским почецима рада геодетске службе, првим израђеним картама, као и инструментима који су се користили приликом мапирања простора.


Посебну пажњу привукао је период од 1990. године у коме је ВГИ поред успешног сервисирања текућих потреба Војске и државе за постојећим производима и услугама, наставио даљи развој установе: успешна имплементација ГПС технологије, превођење постојећих карата у дигитални облик, израђене су нове карте и нови геопроизводи, у сарадњи са цивилном геодетском службом узето је учешће у стварању савремене геодетске референтне основе, итд.
На крају свог излагања пуковник др Саша Бакрач истакао је да Војногеографски институт, баштинећи своју дугогодишњу традицију, наставља са пионирским радовима који се данас огледају у примени најсавременије информационе технологије за израду топографских карата.