У Панчеву је 7. новембра одржана трибина и отварање изложбе „ХРАБРО СРЦЕ ЗАПЛАЊСКО“ о лику Драгутина Матића – „Око соколово“, Моравској дивизији, 2. пешадијском пуку „Књаз Михаило“ – Гвоздени пук и војнообавештајној служби Србије у периоду 1912. до 1918.
На трибини су говорили пуковници у пензији проф др Милоје Пршић, Бобан Ранђеловић и Градимир Јовановић.
У трибини је учествовала и делегација Асоцијације пензионисаних и резервних војних дипломата Румуније(АДМРР). Посебну пажњу привукло је обраћање председника АДМРР пуковника у резерви Думитру Ћурћа и излагање члана румунске делегације АДМРР пуковника у резерви Леонтин Илие, о утицају ослободилачких ратова Србије на буђење слободарског духа румунског народа и улогу српске војске у ослобађању Румуније у Великом рату.
Присутни су имали прилику да се кроз ратни пут Моравске дивизије и гвозденог пука, од оснивања и учешћа у Балканским ратовима, Првом светском рату, биткама на Церу, Колубари и Мачковом камену, преко албанске голготе до Солунског фронта и ослобађања Србије, упознају са ликом Драгутина Матића и бораца заплањског краја.
Теме које су обрађене на трибини су:
– Ратни пут Моравске дивизије од 1912. до 1918. године,
– Војнообавештајна служба у Балканским ратовима и Првом светском рату,
– Развој војнобавештајне службе Румуније у периоду Балканских ратова и Првог светског рата
Након обрађених тема приказан је филм „Драгутин Матић – Око соколово“ о ратном путу Драгутина Матића и заплањских бораца.
Овом догађају присуствовали су представници Савеза резервних војних старешина Србије, Савеза удружења бораца Србије, Удружења војних пензионера, удружења „Подморничар“, удружења ветерана Ратне морнарице, пензионисани припадници извиђачко диверзантских јединица и војнообавештајне службе, као и грађани града Панчева.
Потом је приказана изложба „ХРАБРО СРЦЕ ЗАПЛАЊСКО“, а за госте је организован коктел и дружење са предавачима и члановима нашег удружења.
Након одржане трибине, делегације „Асоцијације пензионисаних и резервних војних дипломата Румуније“ и „Ветерани војнообавештајне службе Србије“, положиле су венац на Споменик браниоцима Београда 1914 – 1918 на Новом гробљу у Београду.